ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران


مدیر رادیو انقلاب درمورد برنامه‌های امسال این شبكه و اقداماتی كه برای آن‌ها درنظر گرفته شده است توضیحاتی داد.

رضا كوچك زاده تهمتن، مدیر رادیو انقلاب درمورد شروع فعالیت این رادیو برای امسال و تفاوت‌هایی كه با سال‌های گذشته دارد، اظهار كرد: رادیو انقلاب، شبكه رادیویی و روز آمد رسانه ملی برای تبیین حقایق و واقعیت‌های انقلاب اسلامی و مقابله با هجمه شناختی دشمن در بستر جدید‌ترین رخداد‌ها و برآورد‌های رسانه است و امسال، به دلیل رویداد مهم پیش روی كشور یعنی انتخابات 11 اسفند، آغاز فعالیت این شبكه از 19 دی ماه همزمان با سالروز قیام تاریخی مردم قم در سال 1356 و پایان آن 23 بهمن خواهد بود و ان شاءالله، از 23بهمن، رادیو مردم با شعار صدای انتخاب ویژه انتخابات 11 اسفند فعالیت خود را آغاز می‌كند.

كوچك زاده بیان كرد: امسال با توجه به «اقتدار مقاومت منطقه‌ای فلسطین: از طوفان الاقصی تا جنگ غزه» و «انتخابات اسفندماه 1402» محتوا و جدول پخش برنامه‌های شبكه تحت تأثیر این دو رویدا مهم منطقه‌ای و داخلی خواهند بود. البته مثل گذشته، همچنان دال مركزی شبكه مبتنی بر تبیین گفتمان «ایران قوی» است و شبكه مبتنی بر جهاد تبیین تلاش می‌كند تا با نمایش كارآمدی و پیشرفت‌های 4 دهه گذشته امید آفرینی نسبت به گام دوم انقلاب را گسترش دهد. لیكن، بخش مهمی از رئوس برنامه سازی نیز به مقاومت و انتخابات اختصاص می‌یابد و وضعیت به گونه‌ای است كه رادیو انقلاب به صورتی فرآیندی بین دو شبكه رادیو مقاومت و رادیو مردم به ایفای نقش خاص خود در این زمینه می‌پردازد.

او با اشاره به رویكرد امسال شبكه در بازنمایی انقلاب اسلامی گفت: جهاد تبیین، رسالت همیشگی رادیو انقلاب بوده است و مختص به امسال نیست. امسال نیز، تمركز جدی بر جهاد تبیین، امید آفرینی و نشاط افزایی در جامعه ایرانی، بازنمایی كارآمدی‌های 45 سال گذشته نظام اسلامی، مقابله با امواج تفتین و تحریف، مقابله با گسست نسلی، بازآرایی رویكرد تمدن سازانه انقلاب، خنثی سازی جنگ شناختی- تركیبی دشمن و ... ادامه خواهد داشت. به علاوه، متناسب با شرایط داخلی و منطقه ای، بررسی جایگاه مردم سالاری و جمهوریت در جمهوری اسلامی با توجه به انتخابات 1402 و همچنین بررسی قدرت گیری بلوك مقاومت منطقه‌ای متأثر از طوفان الاقصی و فرایند كنونی «بین المللی شدن انقلاب اسلامی» از یمن تا لبنان برای مقابله با آمریكا و صهیونیسم بصورت ویژه در رادیو انقلاب بررسی می‌شوند.

مدیر رادیو انقلاب ادامه داد: به وضوح پیداست كه انقلاب اسلامی اینك از موقعیت «تلاش برای تثبیت» عبور كرده و در بالاترین نقطه از سهم اقتدار خود، مرحله «ائتلاف سازی برای تمدن سازی اسلامی» در جهان اسلام را آغاز كرده است. لذا، رادیو انقلاب، پرداختن به این مهم را رسالت خود می‌داند و شبكه در جهت تبیین ان تلاش خواهد كرد.

كوچك زاده درمورد اقدامات رادیو انقلاب برای «بین المللی شدن انقلاب اسلامی» و طرح آن در برنامه‌های خود تصریح كرد: اساساً باید توجه داشت انقلاب ما یك پسوند اسلامی دارد كه این پدیده بزرگ تاریخ معاصر جهان و میراث ماندگار امام خمینی (ره) را محصور به مرز‌های ملی ایران نمی‌كند بلكه ریشه در بنیاد‌های دین مبین اسلام داشته و جهان‌شمول است. نظام جمهوری اسلامی، یكی از دستاورد‌های این انقلاب است. انقلاب اسلامی داعیه بیداری اسلامی داشته است و برای مقابله با استعمار غرب، واپسگرایی‌های داخلی و ایجاد شكاف در جهان اسلام كوشش می‌كند. به علاوه، نقش انقلاب اسلامی در تلاش برای ایجاد امت واحده اسلامی و تمدن سازی نوین اسلامی نیز یك نگاه جدید در نظم نوین بین الملل است. در كنار این موارد، مقابله با رژیم صهیونیستی و به رأس آوردن مسئله فلسطین، تلاش برای اخراج آمریكا از منطقه نیز، از آرمان‌های انقلاب اسلامی بوده كه با الگو برداری از آن در جوامع اسلامی از جمله یمن، عراق، سوریه، لبنان و ملت قهرمان فلسطین شاهد شكل گیری یك جبهه واحد در كنار ایران انقلابی برای مقابله با آمریكا و رژیم صهیونیسستی است.

او مطرح كرد: همه این موارد حكایت از آن دارد كه انقلاب اسلامی به درستی صادر شده و امروز به یك قطب قدرت بین المللی تبدیل شده است. از این زاویه است كه رادیو انقلاب به تأثیر این فرآیند بر قدرت ملی در جمهوری اسلامی، شكل گیری قطب اسلام انقلابی در جهان چند قطبی، مقابله با یكجانبه گرایی آمریكا، تلاش برای آزادی فلسطین از اشغال صهیونیسم و افزایش تعاملات ملل مسلمان با رویكردی كارشناسانه و نخبگانی می‌پردازد. طبعاً در این بستر، آگاهی بخشی اجتماعی پیرامون وضعیت دقیق جایگاه انقلاب اسلامی در جهان كنونی بیش از پیش، روشن‌تر می‌شود.

مدیر رادیو انقلاب با اشاره به اقدامات این شبكه برای دو انتخابات پیش رو بیان كرد: انقلاب اسلامی محصول مشاركت و حضور مردم برای برافكندن رژیم پهلوی و بیرون راندن آمریكا از عرصه تعیین سرنوشت خود درسال 1357 بوده است. طبعاً برای ادامه حیات و اقتدار این انقلاب، همواره نیاز به حضور و اتكا به مردم وجود دارد چرا كه مردم صاحب اساسی این نظام اند و یكی از مجرا‌های این مهم نیز انتخابات است. الحمدالله از فروردین 1358 تا 1400 حضور پرشور مردم در ده‌ها انتخابات وجود داشته است و اینك نیز همین‌گونه خواهد بود.

رادیو انقلاب تلاش خواهد كرد تا در بستر امید آفرینی و نشاط افزایی رسانه‌ای و همچنین تبیین چهل و پنج سال كارآمدی همه جانبه انقلاب اسلامی و بررسی و تبیین بایسته‌های فرارو در گام دوم انقلاب، یك وجهی تبلیغی برای افزایش مشاركت پرشور داشته باشد. از این رهگذر مقابله با سیاه‌نمایی‌ها و بن بست انگاری‌های رسانه‌ای دشمن كه بالتبع موجب دلسرد شدن مردم از مشاركت سیاسی است، یك هدف اساسی این شبكه است و براین امر نیز مصمم هستیم.

كوچك زاده درمورد موضوعات و محور‌های برنامه‌های رادیو انقلاب و مهم‌ترین اقدامات و چینش برنامه‌های آن تصریح كرد: جدول پخش شبكه در بستر تقسیم بندی محتوایی آن و اهدافی كه مدنظر شبكه است با توجه جامعه مخاطبان شكل گرفته است. از این جهت، مهم‌ترین برنامه‌های ما مترتب بر 4 قسمت است كه برنامه‌ها بر اساس آن در رادیو انقلاب دسته بندی می‌شوند.

حوزه سیاسی: مشتمل بر عرصه داخلی و خارجی است كه با تمركز بر جهاد تبیین شاخص‌های مهمی، چون زنان و انقلاب اسلامی؛ عرصه‌های داخلی، چون جمهوریت، انتخابات و حضور مردم در عرصه‌های سیاسی؛ سیاست خارجی، دیپلماسی و رابطه آن با میدان؛ تبیین گفتمان‌های انقلاب اسلامی، چون استكبار ستیزی، عدالت خواهی، استقلال و آزادی، مقاومت، بازدارندگی، ما می‌توانیم و ...؛ مردمی سازی انقلاب اسلامی؛ مقابله با سیاهنمایی و بن بست انگاری‌های جنگ شناختی- تركیبی دشمنان؛ امید آفرینی و نشاط انقلابی در بستر گام دوم انقلاب؛ مقابله با گسست نسلی؛ اتحاد و همدلی؛ جایگاه انقلاب اسلامی در نظم نوین جهانی؛ كارآمدی انقلاب اسلامی و موارد دیگری در این حوزه مورد تبیین و روشنگری واقع می‌شوند.

او ادامه داد: حوزه فرهنگی – اجتماعی: تبیین فرهنگ تراز ایران قوی از چله اول تا گام دوم انقلاب اسلامی و نقش فرهنگی دانشگاهیان و نخبگان در شكل‌گیری و صیانت از انقلاب اسلامی از جمله موضوعات مورد بررسی در حوزه فرهنگ است. تبیین چرایی و چگونگی تهاجم فرهنگی دشمن و شیوه‌های مقابله با آن، تبیین جنگ نرم متمركز بر سبك زندگی ایرانی و اسلامی و بایسته‌های رسانه‌ای مقابله با آن از انقلاب اسلامی تا شكل‌گیری تمدن اسلامی تصویر بزرگ "اعتماد به نفس ملی" در ایران قوی از دیگر محور‌های مورد بررسی در این بخش است.

حوزه اقتصادی: تحلیلی بر ابعاد وابستگی اقتصادی رژیم پهلوی به غرب و ترویج فقر گسترده و نابرابری در قبل از انقلاب و طراحی مدل اقتصاد مقاومتی و صیانت از استقلال ملی در ایران قوی در سرفصل حوزه اقتصاد بررسی می‌شود. دستاورد‌های اقتصادی و صنعتی انقلاب اسلامی علی‌رغم چهار دهه تحریم دشمن، الزامات امیدآفرینی در پیشرفت‌های اقتصادی كشور و مقابله با جنگ رسانه‌ای دشمن در ترویج ناكارآمدی و سیاه‌نمایی‌های اقتصادی و اقتصاد دانش بنیان و درون‌زا و نقش آن در توسعه ملی و خنثی‌سازی تحریم‌های دشمن در این بررسی می‌شود.

مدیر رادیو انقلاب افزود: بخش علم و فناوری: در این سر فصل نیز، از تبیین عملكرد جهادی دست یافتن به قله‌های علمی و فناوری تا افزایش تعداد دانشگاه و دانشجو تا جایگاه ایران قوی در تولید علم و فناوری در جهان، فراگیر ساختن نظام آموزش و پرورش و آموزش عالی، نظم بخشی به توسعه و پیشرفت علمی و فناوری كشور با تدوین اسناد بالا دستی، تجاری‌سازی علم و فناوری در سایه حمایت و اعتماد به نسل جوان و ... در قالب برنامه‌های مختلف تهیه خواهد شد.

مرتبط با این خبر

  • رادیو انقلاب جایگزین رادیو مقاومت می‌شود

  • تبیین مهم‌ترین اقدامات 45‌ امین جشن دهه فجر

  • خبر‌های رسانه، سه شنبه 19 دی

  • آغاز بكار «رادیو انقلاب»

  • آغاز بكار «رادیو انقلاب» از 19 دی

  • گفتمان «ایران قوی» در رادیو انقلاب/ افتتاح «رادیو مردم» ویژه انتخابات

  • آینده متعلق به ملت ایران است

  • رادیو انقلاب 19 دی شروع به كار می كند

  • رادیو انقلاب امروز آغاز به كار می‌كند/ افتتاحیه از ساعت 14

  • پخش رادیو انقلاب از 19 دی آغاز می‌شود