ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

رئیس ستاد مركزی دهه فجر انقلاب، در حاشیه گفت‌وگو با برنامه رادیو انقلاب، گفت: آینده متعلق به ملت ایران است.

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، «حشمت‌الله قنبری» رئیس ستاد مركزی دهه فجر انقلاب، با اشاره به این كه یكی از خصوصیات انقلاب اسلامی نسبت به كشور‌های دیگر، مردمی بودن آن است، اظهار داشت: در دین اسلام مجموعه قوانینی را در پایه مقام انسان تببین شده است، كه بتواند به دامنه توحیدی و انسانی اسلام برسد. انقلاب اسلامی هم برآمده از اسلام است و بار اصلی خود را از جمعیت آرمان دار گرفت. این انقلاب در ادامه نهضت امام خمینی (ره) شروع شد.

وی ادامه داد: امام در سال 42 و قبل از آن تا 12 بهمن 1357 كه ده روز بعد از پیروزی انقلاب بود، هر آنچه كه به آن تاكید می‎كرد نهضت و بر پایه اندیشه دینی بود كه مردم را مبنا می‌دانست و معتقد بود كه مردم‌سالاری حكمفرماست.

قنبری افزود: هر آنچه كه امام گفته است، درباره مردم بوده است. در روز اولی كه ایشان به كشور وارد شدند، از او پرسیدند، چه احساسی دارید؟ گفتند كه احساسی ندارم، این بدان معنا نیست كه ایشان اعتنایی ندارند، ایشان به قدرت خدا معتقد بودند و انقلاب را مطعلق به خدا می‌دانستند. تاریخ همه اولیا و پیامبران را ورق بزنید متوجه می‎شوید كه این شتاب برای رسیدن به هدف، در هیج پیامبری وجود نداشت، اما مردم ایران درباره امام خمینی (ره) این طور بودند.

قنبری با اشاره به این كه در 44 سال انقلاب، اتفاقات زیادی در كشور افتاده است، گفت: درست است، مردم ایران، اگر مسیر تغییر كند، اوقاتشان تلخ می‌شود، اما انقلاب را رها نمی‌كنند، 44 سال، در مردم ایران جز مجاهدت نمی‌بینید. همه مردم برای امام به خدا گرایش پیدا كردند و هم امام به خاطر خدا، به مردم گرایش پیدا كردند. این نگاه و تعارف سیاسی نیست. در 22 بهمن، انقلاب شد و نهضت دیگر وجود نداشت، باید همه چیز را تحكیم می‌كردند و انقلاب بر پایه اعتماد به مردم اتفاق افتاد. در زندگی امام و رهبری بالاتر از اعتماد به مردم نیست. این اعتماد، امانت و باور ایجاد می‌كند و بعد از پایگاه ایمانی عده‌ای را به قضاوت می‌نشاند و این دستاورد انقلاب است.

قنبری با بیان این كه تمام مخمصه‌هایی كه در راه پیامبر اسلام بود، در راه انقلاب مردم ایران هم بود، ادامه داد: چه منافقین، چه مسائل اقتصادی، چه جنگ، چه تفرقه و ... همه این‌ها در مسیر انقلاب هم بود و بعد از ده سال از بعثت پیامبر، مسیر ایشان هموار شد. ما هم از نظر اثربخشی نظیر امام را پیدا نمی‌كنیم و ایشان تربیت یافته اهل بیت (ع) هستند. امام نگاهی كه به مردم دارند و این باشكوه است و طبقه بندی هم نكردند. با همین دید هم مردمی را تربیت كردند و 44 سال بعد از پیروزی انقلاب اگر ارزیابی دقیق داشته باشید، اثرات باشكوهی می‎بینیم و این جز دستاورد‌های انقلاب است.

وی، با سوال این كه در سال 57 كه انقلاب شروع شد، نظام سلطه مقتدر بود یا حال؟ ادامه داد: مشخص است كه در آن سال‎ها نظام مقتدرتر بود. تنها چیزی كه در ایران باعث ننگ است، همین پدر و پسر بودند، همین دو نفر بودند، دست‎نشانده بودند، ایران امروز عزیز است. دشمنان ایران، التماس ایران را می‎كنند. ما كار خودمان را در جایی كه انقلابی نیست، انجام می‎دهیم، ما پهباد آمریكایی را پایین می‎كشیم، اما این بدنه خودروی پراید را تغییر نمی‏دهیم، این‎ها بد است. مردم ایران، اما قدرشناس انقلاب هستند و معتقدند كه آینده متعلق به ملت ایران است.

هر زمان از پتانسیل مردمی استفاده كردیم، پیروز شدیم

معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه اسلامی، با اشاره به این كه در انقلاب از پتانسیل مردمی استفاده شده است، گفت: هر زمان كه از این پتانسیل استفاده كردیم، پیروز شدیم.

مجید بذرافكن، معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه اسلامی، اولین میهمان روز افتتاحیه برنامه رادیو انقلاب بود. وی در ابتدا با اشاره به عملكرد، رادیو انقلاب و مقاومت، در خصوص اطلاع‎رسانی در واقعه غزه، گفت: در ابتدای انقلاب نیز، تاكید امام خمینی (ره) بنیان گذار انقلاب هم بر حضور مردم بود، چراكه مردم همیشه می‎‌توانند نقش اساسی در همه وقایع داشته باشند، بعد‌ها مقام معظم رهبری نیز بر این اصل، تاكید كردند.

وی با بیان این كه حكومت پهلوی بیش از 50 سال در كشور حكمفرما بود، ادامه داد:، اما تغییراتی كه امام راحل (ره) در سال‌های بین 42 تا 57 و در 15 سال داشتند، تغییرات شگرفی بودند تا زمانی كه توانستند، تغییراتی برای انقلاب لازم بود، داشته باشند. یعنی ایشان تنها در دو تا حدود 8 سال كه برای دو دولت است، به این نقطه موفقیت برسند.

بذرافكن، افزود: ما هر زمانی كه مردم را وارد كردیم، موفق بودیم، مانند آنچه كه در كرونا افتاد، كه خارق العاده است. هر زمان كه به مردم نیاز بوده است و به مردم مسئولیت دادیم، نتایج شگفت انگیز است، امام هم در انقلاب این كار را انجام دادند. گاندی هم این كار را انجام داد تا زمانی كه از این قاعده خارج شد، شكست خورد. در همه كشور‌ها این گونه است، هر زمان كه از پتانسیل مردمی استفاده شده، پیروزی همراه بوده است.

وی با بیان این كه در عراق هم در زمانی، زیر سلطه صدام حسین بودند، اما با وحدت اتفاقات مهمی را رقم زدند، گفت: در یمن هم حالا 8 سال مقاومت كردند و در حال حاضر هم قوی‌ترین سامانه پهبادی و موشكی را كه خود تولید می‎كنند، دارند.

بذرافكن ادامه داد: این وحدت را باید به انتخابات هم وصل كرد. ما هر زمان كه نیاز داریم از توده مردم می‎خواهیم به خیابان بیایند، اما سوال این است كه آیا برای هر موضوعی باید به خیابان آمد؟ انتخابات جواب است و می‌تواند بسیاری از مشكلات را حل كند.

وی با اشاره به این كه نسل‌های پنجم و ششم امروز در راه پیشبرد انقلاب را بر كار هستند، گفت: ما باید اهداف انقلاب را به نسل جدید انقال دهیم. آن زمان كه انقلاب شد، همه راه‌های فرهنگی، آموزش و پرورش، مطبوعات، ورزش و همه در دست نظام سلطه بود و بمباران خبری و ترویج فحشا وجود داشت. آن زمان ما دستگاه فرهنگی قدرتمندی نداشتیم و انقلاب اتفاق افتاد. ما باید از آن روز‌ها الهام بگیرم و از جوانان بخواهیم كه خودشان، كار خودشان را انجام دهند. حالا باید به جوانان و نوجوانان، میدان دهیم.

وی پیشنهاد داد كه باید از جوانان و نوجوانان بخواهیم كه جرقه ذهنی خود را بگویند و ادامه داد: به عنوان مثال از خاطرات و اتفاقات خوش و ناخوشی كه در پیش از انقلاب افتاده است، خاطرات بگویند.

بذرافكن، با اشاره به یكی از وقایع سال 48، خاطره‎ای را تعریف كرد: در سبزوار، از پیرمردی شنیدم كه آن زمان 15 سالم داشت و در كارخانه قند سبزوار، كار می‎كرد، به او گفتند كه فردا شناسنامه‎اش را بیاورد، او فكر كرد كه قرار است، با او قرارداد ببندند، بعد، اما شناسنامه را از او گرفتند و زمان پایان كار به او تحویل دادند، او متوجه نشد كه دلیل این اتفاق چه بود؟ تنها می‌دانست كه علامتی قرمزرنگ در شناسنامه‌اش خورده است. بعد‌ها متوجه شد كه با شناسنامه‎اش رای دادند زمانی كه به سن رای نرسیده بود. این اتفاق در سبزوار افتاده، اما حتما در سراسر كشور، انتخابات فرمایشی اتفاف افتاده است.

گفتنی است، با پیشنهاد بذرافكن، پویشی به نام ارسال خاطرات انقلابی درنظر گرفته شد. علاقه‎مندان می‌توانند خاطرات خود را در قالب صدا، به شماره 09039134744 ارسال كنند. هر روز خاطرات ارسالی جوایزی اهدا می‎شود.

منبع: رادیو انقلاب

انتهای پیام/

مرتبط با این خبر

  • رادیو انقلاب جایگزین رادیو مقاومت می‌شود

  • تبیین مهم‌ترین اقدامات 45‌ امین جشن دهه فجر

  • خبر‌های رسانه، سه شنبه 19 دی

  • آغاز بكار «رادیو انقلاب»

  • آغاز بكار «رادیو انقلاب» از 19 دی

  • گفتمان «ایران قوی» در رادیو انقلاب/ افتتاح «رادیو مردم» ویژه انتخابات

  • رادیو انقلاب؛ از تبیین اقتدار ایران قوی تا جهاد تبیین

  • رادیو انقلاب 19 دی شروع به كار می كند

  • رادیو انقلاب امروز آغاز به كار می‌كند/ افتتاحیه از ساعت 14

  • پخش رادیو انقلاب از 19 دی آغاز می‌شود