ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

مدیر «رادیو انقلاب» گفت: دال مركزی این شبكه رادیویی مثل گذشته، مبتنی بر تبیین گفتمان «ایران قوی» است و این شبكه مبتنی بر جهاد تبیین تلاش می‌كند تا با نمایش كارآمدی و پیشرفت‌های 4 دهه گذشته امیدآفرینی نسبت به گام دوم انقلاب را گسترش بدهد.

در آستانه چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی همچون سال‌های گذشته «رادیو انقلاب» در جایگاه یك رادیوی تخصصی مناسبتی فعالیت خود را در نهمین سال تاسیس از 19 دی آغاز كرد تا در جهت تبیین حقایق انقلاب اسلامی از شكل‌گیری تا گام دوم با رویكردی كنشی و ایجابی به برنامه سازی در پهنه رسانه بپردازد.

رضا كوچك‌زاده تهمتن در گفت‌وگو با خبرنگار رادیوی ایرنا در رابطه با جزییات و اهداف این شبكه رادیویی توضیحاتی ارائه كرد. متن این مصاحبه در ادامه آمده است.

نمایش كارآمدی و پیشرفت های 4 دهه گذشته

آغاز به كار رادیو انقلاب در سال 1402 چگونه است و چه تفاوتی با سال های قبل دارد؟

رادیو انقلاب، شبكه رادیویی و روز آمد رسانه ملی برای تبیین حقایق و واقعیت های انقلاب اسلامی و مقابله با هجمه شناختی دشمن در بستر جدیدترین رخدادها و براوردهای رسانه است. در سال 1402 نیز همسان سالیان قبل، البته به دلیل رویداد مهم پیش روی كشور یعنی انتخابات 11 اسفند آغاز فعالیت این شبكه از 19 دی ماه همزمان با سالروز قیام تاریخی مردم قم در سال 1356 و پایان آن 23 بهمن است و ان شاالله از 23 بهمن رادیو مردم با شعار صدای انتخاب ویژه انتخابات 11 اسفند فعالیت خود را آغاز می كند.
در ارتباط با تفاوت های امسال با سالیان قبل نیز، یاداور می شویم كه امسال با توجه «اقتدار مقاومت منطقه ای فلسطین: از طوفان الاقصی تا جنگ غزه» و «انتخابات اسفندماه 1402» محتوا و جدول پخش برنامه های شبكه تحت تاثیر این این دو رویداد مهم منطقه ای و داخلی خواهد بود. البته همسان گذشته، همچنان دال مركزی شبكه مبتنی بر تبیین گفتمان «ایران قوی» است و شبكه مبتنی بر جهاد تبیین تلاش می كند تا با نمایش كارآمدی و پیشرفت های 4 دهه گذشته امید آفرینی نسبت به گام دوم انقلاب را گسترش بدهد.

لیكن، بخش مهمی از رئوس برنامه سازی نیز به مقاومت و انتخابات اختصاص می یابد و وضعیت به گونه ای است كه رادیو انقلاب به صورتی فرایندی بین دو شبكه رادیو مقاومت و رادیو مردم به ایفای نقش خاص خود در این زمینه می پردازد.
گفتمان «ایران قوی» در رادیو انقلاب/ افتتاح «رادیو مردم» ویژه انتخابات

خنثی سازی جنگ شناختی- تركیبی دشمن

در سالهای گذشته به صورت معمول تمركز بر جهاد تبیین و مقابله با جریان رسانه ای معاند بخش مهمی از محتوا و رویكرد رادیو انقلاب را در بر می گرفت، رویكرد امسال شبكه در بازنمایی انقلاب اسلامی چگونه است؟

همانطوری كه اشاره شد جهاد تبیین، رسالت همیشگی رادیو انقلاب بوده است و مختص به امسال نیست. امسال نیز تمركز جدی بر جهاد تبیین، امید آفرینی و نشاط افزایی در جامعه ایرانی، بازنمایی كارآمدی ها 45 سال گذشته نظام اسلامی، مقابله با امواج تفتین و تحریف، مقابله با گسست نسلی، بازآرایی رویكرد تمدن سازانه انقلاب، خنثی سازی جنگ شناختی- تركیبی دشمن و ... ادامه خواهد داشت.

به علاوه، متناسب با شرایط داخلی و منطقه ای، بررسی جایگاه مردم سالاری و جمهوریت در جمهوری اسلامی با توجه به انتخابات 1402 و همچنین بررسی قدرت گیری بلوك مقاومت منطقه ای متاثر از طوفان الاقصی و فرایند كنونی« بین المللی شدن انقلاب اسلامی» از یمن تا لبنان برای مقابله با آمریكا و صهیونیسم بصورت ویژه در رادیو انقلاب بررسی می شود. به وضوح پیداست كه انقلاب اسلامی اینك از موقعیت «تلاش برای تثبیت» عبور كرده و در بالاترین نقطه از سهم اقتدار خود، مرحله «ائتلاف سازی برای تمدن سازی اسلامی» در جهان اسلام را آغاز كرده است. لذا، رادیو انقلاب، پرداختن به این مهم را رسالت خود دانسته و شبكه در جهت تبیین ان تلاش خواهد كرد.

شما در صحبت هایتان به موضوع «بین المللی شدن انقلاب اسلامی» و طرح آن در برنامه های رادیو انقلاب اشاره كردید. این موضوع را می توانید شفاف تر بیان كنید كه چیست و شبكه قرار است چه اقدامی در این خصوص داشته باشد؟

بله. اساسا باید توجه داشت انقلاب ما یك پسوند اسلامی دارد كه این پدیده بزرگ تاریخ معاصر جهان و میراث ماندگار امام خمینی(ره) را محصور به مرزهای ملی ایران نمی كند بلكه ریشه در بنیادهای دین مبین اسلام داشته و جهانشمول است. نظام جمهوری اسلامی یكی از دستاوردهای این انقلاب است. انقلاب اسلامی داعیه بیداری اسلامی داشته است و برای مقابله با استعمار غرب، واپسگرایی های داخلی و ایجاد شكاف در جهان اسلام كوشش می كند.

به علاوه نقش انقلاب اسلامی در تلاش برای ایجاد امت واحده اسلامی و تمدن سازی نوین اسلامی نیز یك نگاه جدید در نظم نوین بین الملل است. در كنار این موارد، مقابله با رژیم صهیونیستی و به رأس اوردن مسئله فلسطین، تلاش برای اخراج امریكا از منطقه نیز از ارمان های انقلاب اسلامی بوده كه با الگو برداری از آن در جوامع اسلامی از جمله یمن، عراق، سوریه، لبنان و ملت قهرمان فلسطین شاهد شكل گیری یك جبهه واحد در كنار ایران انقلابی برای مقابله با امریكا و رژیم صهیونیسستی است.

همه این موارد حكایت از ان دارد كه انقلاب اسلامی به درستی صادر شده و امروز به یك قطب قدرت بین المللی تبدیل شده است. از این زاویه است كه رادیو انقلاب به تاثیر این فرایند بر قدرت ملی در جمهوری اسلامی، شكل گیری قطب اسلام انقلابی در جهان چند قطبی، مقابله با یكجانبه گرایی امریكا، تلاش برای آزادی فلسطین از اشغال صهیونیسم و افزایش تعاملات ملل مسلمان با رویكردی كارشناسانه و نخبگانی می پردازد.

طبعا در این بستر، آگاهی بخشی اجتماعی پیرامون وضعیت دقیق جایگاه انقلاب اسلامی در جهان كنونی بیش از پیش روشن تر می شود.

مقابله با سیاهنمایی های رسانه ای دشمن

با توجه به اینكه امسال، رادیو انقلاب به جهت زمانی در موقعیتی قرار گرفته كه كشور در حال آماده شدن برای دو انتخاب سرنوشت ساز مهم مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی است و آرایش انتخاباتی گرفته است و مقام معظم رهبری نیز تاكید بر حضور باشكوه مردم در این عرصه دارند، رادیو انقلاب در این بستر چه اقداماتی خواهد كرد؟

انقلاب اسلامی محصول مشاركت و حضور مردم برای برافكندن رژیم پهلوی و بیرون راندن امریكا از عرصه تعیین سرنوشت خود درسال 1357 بوده است. طبعا برای ادامه حیات و اقتدار این انقلاب، همواره نیاز به حضور و اتكا به مردم وجود دارد؛ چرا كه مردم صاحب اساسی این نظام اند و یكی از مجراهای این مهم نیز انتخابات است. الحمدالله از فروردین 1358 تا 1400 حضور پرشور مردم در ده ها انتخابات وجود داشته و اینك نیز همین گونه خواهد بود.

رادیو انقلاب تلاش خواهد كرد تا در بستر امید افرینی و نشاط افزایی رسانه ای و همچنین تبیین چهل و پنج سال كارامدی همه جانبه انقلاب اسلامی و بررسی و تبیین بایسته های فرارو در گام دوم انقلاب، یك وجهی تبلیغی برای افزایش مشاركت پرشور داشته باشد.

از این رهگذر مقابله با سیاهنمایی ها و بن بست انگاری های رسانه ای دشمن كه بالتبع موجد دلسرد شدن مردم از مشاركت سیاسی است، یك هدف اساسی این شبكه است و براین امر نیز مصمم هستیم.

موضوعات برنامه های رادیو انقلاب

در ارتباط با موضوعات و محورهای برنامه های رادیو انقلاب توضیح بدهید و اینكه مهمترین اقدامات و چینش برنامه ها چگونه است؟

جدول پخش شبكه در بستر تقسیم بندی محتوایی آن و اهدافی كه مدنظر شبكه است با توجه جامعه مخاطبان شكل گرفته است. از این جهت، مهمترین برنامه ها ما مترتب بر 4 قسمت است كه برنامه ها بر اساس ان در رادیو انقلاب دسته بندی می شوند.

حوزه سیاسی : مشتمل بر عرصه داخلی و خارجی است كه با تمركز بر جهاد تبیین شاخص های مهمی چون زنان و انقلاب اسلامی؛ عرصه های داخلی چون جمهوریت، انتخابات و حضور مردم در عرصه های سیاسی؛ سیاست خارجی، دیپلماسی و رابطه آن با میدان؛ تبیین گفتمان های انقلاب اسلامی چون استكبار ستیزی، عدالت خواهی، استقلال و آزادی، مقاومت، بازدارندگی، ما می توانیم و ...؛ مردمی سازی انقلاب اسلامی؛ مقابله با سیاهنمایی و بن بست انگاری های جنگ شناختی- تركیبی دشمنان؛ امید آفرینی و نشاط انقلابی در بستر گام دوم انقلاب؛ مقابله با گسست نسلی؛ اتحاد و همدلی؛ جایگاه انقلاب اسلامی در نظم نوین جهانی؛ كارآمدی انقلاب اسلامی و موارد دیگری در این حوزه مورد تبیین و روشنگری واقع می شوند.

حوزه فرهنگی – اجتماعی: تبیین فرهنگ تراز ایران قوی از چله اول تا گام دوم انقلاب اسلامی و نقش فرهنگی دانشگاهیان و نخبگان در شكل‌گیری و صیانت از انقلاب اسلامی از جمله مرهای مورد بررسی در حوزه فرهنگ است. تبیین چرایی و چگونگی تهاجم فرهنگی دشمن و شیوه‌های مقابله با آن، تبیین جنگ‌ نرم متمركز بر سبك زندگی ایرانی و اسلامی و بایسته‌های رسانه‌ای مقابله با آن از انقلاب اسلامی تا شكل‌گیری تمدن اسلامی تصویر بزرگ "اعتماد به نفس ملی" در ایران قوی از دیگر محورهای مورد بررسی در این بخش است.

حوزه اقتصادی: تحلیلی بر ابعاد وابستگی اقتصادی رژیم پهلوی به غرب و ترویج فقر گسترده و نابرابری در قبل از انقلاب و طراحی مدل اقتصاد مقاومتی و صیانت از استقلال ملی در ایران قوی در سرفصل حوزه اقتصاد بررسی می شود. دستاوردهای اقتصادی و صنعتی انقلاب اسلامی علی‌رغم چهار دهه تحریم دشمن ، الزامات امیدآفرینی در پیشرفت‌های اقتصادی كشور و مقابله با جنگ رسانه‌ای دشمن در ترویج ناكارآمدی و سیاه‌نمایی‌های اقتصادی و اقتصاد دانش بنیان و درون‌زا و نقش آن در توسعه ملی و خنثی‌سازی تحریم‌های دشمن در این بررسی می شود.

بخش علم و فناوری: در این سر فصل نیز از تبیین عملكرد جهادی دست یافتن به قله‌های علمی و فناوری تا افزایش تعداد دانشگاه و دانشجو تا جایگاه ایران قوی در تولید علم و فناوری در جهان، فراگیر ساختن نظام آموزش و پرورش و آموزش عالی، نظم بخشی به توسعه و پیشرفت علمی و فناوری كشور با تدوین اسناد بالا دستی، تجاری‌سازی علم و فناوری در سایه حمایت و اعتماد به نسل جوان و ... در قالب برنامه های مختلف تهیه خواهد شد.

مرتبط با این خبر

  • رادیو انقلاب جایگزین رادیو مقاومت می‌شود

  • تبیین مهم‌ترین اقدامات 45‌ امین جشن دهه فجر

  • خبر‌های رسانه، سه شنبه 19 دی

  • آغاز بكار «رادیو انقلاب»

  • آغاز بكار «رادیو انقلاب» از 19 دی

  • آینده متعلق به ملت ایران است

  • رادیو انقلاب؛ از تبیین اقتدار ایران قوی تا جهاد تبیین

  • رادیو انقلاب 19 دی شروع به كار می كند

  • رادیو انقلاب امروز آغاز به كار می‌كند/ افتتاحیه از ساعت 14

  • پخش رادیو انقلاب از 19 دی آغاز می‌شود