ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران


رهبر انقلاب در دیدار مسئولان نظام، نمایندگان و سفیران كشور‌های اسلامی تاكید كردند: نظام اسلامی در حمایت از مظلومان فلسطینی ملاحظه هیچ‌كس را نمی‌كند و ضمن حمایت و دفاع آشكار از ملت فلسطین، به هر طریقی بتواند همچنان به آن‌ها كمك خواهد كرد.

به گزارش رادیو انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز در عید سعید مبعث، در دیدار مسئولان نظام، نمایندگان و سفیران كشور‌های اسلامی و مهمانان و شركت‌كنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن، استفاده از گنجینه‌های عظیم و تمام‌نشدنی بعثت رسول خاتم (ص) را علاج همه مشكلات و راه رسیدن امت اسلامی به سعادت دنیوی و اخروی خواندند و افزودند: اگر كشور‌های اسلامی به تعالیم بعثت عمل می‌كردند، رژیم خبیث و شرور صهیونیستی نمی‌توانست در مقابل چشمان امت اسلامی اینگونه به مظلومان فلسطینی ظلم و جنایت كند كه البته ملت ایران و نظام اسلامی همچنان به وظایف خود در این زمینه عمل خواهند كرد.

رهبر انقلاب اسلامی با تبریك این عید خجسته به ملت ایران و مسلمانان جهان و همه حق‌طلبان عالم، بعثت را بزرگ‌ترین و گران‌قدرترین هدیه و نعمت الهی به بشریت برشمردند و در تبیین گنجینه‌های بعثت رسول اكرم، گفتند: توحید و رهایی از بندگی غیر خدا، عظیم‌ترین گنجینه بعثت است چرا كه هر جنگ و جنایت و خباثتی در طول تاریخ از بندگیِ غیر خدا نشأت گرفته است.

«تزكیه» به‌عنوان داروی رهایی انسان و جوامع بشری از هر نوع فساد، «تعلیم» به معنای قرار دادن زندگی فردی و اجتماعی تحت هدایت‌ها و فرامین الهی، و «حكمت» یعنی اداره زندگی بشر با عقل و خردمندی و فرزانگی، از دیگر گنجینه‌های بعثت پیامبر خاتم بود كه رهبر انقلاب به تبیین آن‌ها پرداختند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه‌ی استناد به آیات قرآن مجید برای بیان گنجینه‌های بعثت، «استقامت» را رمز و راه رسیدن به هر مقصودی دانستند و افزودند: «اقامه قسط» نیز از دیگر هدایای بی‌نظیر الهی است كه در نعمت بعثت پیامبر، به بشر ارزانی شده است.

رهبر انقلاب با بیان آیه شریفه «اشداءُ علی الكفّارِ رحماءُ بینَهم» افزودند: اشداء به معنای محكم و غیرقابل نفوذ بودن در مقابل دشمنان است كه متأسفانه مورد توجه قرار نمی‌گیرد، البته ارتباطات خوب، با اختیار منظم و عاقلانه با جوامع دیگر، خوب است، اما در موضوع نفوذ، انسان و جامعه عملاً تحت كنترل و مدیریت بیگانه قرار می‌گیرند.

ایشان مهر و محبت و صفا و صمیمیت در میان افراد جامعه را هدیه ارزشمندی دیگری از بعثت رسول خاتم دانستند و افزودند: اجتناب و كناره‌گیری از طغیانگران عالَم و رها شدن از ظلمات و زنجیر‌های جهل و تعصب و جمود و توقف، از جمله هزاران گنجینه ممتاز اسلام و بعثت است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نشناختن گنجینه‌های بعثت، كفران آن‌ها و بسنده كردن به افتخار زبانی نه عملی را از جمله رفتار‌های جوامع بشری در مقابل این نعمت بی‌كران دانستند و گفتند: تفرقه، عقب‌ماندگی و دیگر ضعف‌های متعدد عملی و علمی، نتیجه اینگونه برخورد‌ها با بعثت است.

رهبر انقلاب ایجاد بزرگ‌ترین تمدن جامعه بشری در قرن‌های سوم و چهارم هجری را نتیجه عمل نسبی به تعالیم قرآن خواندند و افزودند: امروز هم اگر ظرفیت بی‌نظیر بعثت و قرآن به كار گرفته شود، ضعف‌های دنیا اسلام برطرف، و زمینه سعادت و پیشرفت مهیا خواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مسئله فلسطین را از جمله ضعف‌ها و زخم‌های مهم امت اسلامی دانستند و گفتند: یك ملت و یك كشور در مقابل چشمان تماشاگر دنیای اسلام مورد ظلم بی‌پایان و هر روزه رژیمی وحشی، خبیث و شرور قرار گرفته است و كشور‌های اسلامی با این همه ثروت، ظرفیت و توانایی فقط نگاه می‌كنند و حتی برخی از این كشور‌ها بخصوص در این اواخر با این رژیم خونخوار، همراهی هم می‌كنند.

رهبر انقلاب، تضعیف اینگونه كشور‌ها را از جمله نتایج سكوت در مقابل جنایات و همراهی با صهیونیست‌ها دانستند و افزودند: وضع به جایی رسیده كه آمریكا، فرانسه و چند كشور دیگر، با ادعای حل مشكلات مسلمانان، برای خود حق دخالت در دنیای اسلام قائل شده‌اند، در حالی‌كه خودشان در حل مشكلات و اداره كشورهایشان درمانده و ناتوان هستند.

ایشان تأكید كردند: اگر از همان روز اول، دولت‌های اسلامی به سخنان خیرخواهان از جمله علمای بزرگ نجف گوش می‌دادند و در مقابل رژیم غاصب محكم می‌ایستادند، امروز قطعاً وضع منطقه غرب آسیا متفاوت بود و امت اسلامی متحدتر و از جهات مختلف قدرتمندتر بود.

رهبر انقلاب با اشاره به مواضع صریح و علنی جمهوری اسلامی در حمایت از مظلومان فلسطینی گفتند: نظام اسلامی ملاحظه هیچ‌كس را نمی‌كند و ضمن حمایت و دفاع آشكار از ملت فلسطین، به هر طریقی بتواند همچنان به آن‌ها كمك خواهد كرد.

ایشان با اشاره به تمركز دشمنان بر محور ایران‌هراسی، گفتند: متأسفانه دولت‌هایی كه موظفند خودشان هم به ملت فلسطین كمك كنند، با ایران‌هراسیِ دشمنان اسلام هم‌صدا می‌شوند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، بازگشت به تعالیم بعثت، اتحاد و همدلی ملت‌های مسلمان و همكاری واقعی نه صوری دولت‌های اسلامی را راه‌حل همه مشكلات امت اسلامی خواندند و در پایان سخنانشان با ابراز تأسف و تألم مجدد از زلزله بزرگ اخیر در تركیه و سوریه كه قربانیان و آسیب‌دیدگان فراوانی بر جای گذاشته است، افزودند: اهمیت مسائل سیاسی مثل فلسطین و دخالت‌های آمریكا باید در هر شرایطی مورد توجه و پیش چشم امت اسلامی قرار داشته باشد.

در ابتدای این دیدار، رئیس‌جمهور در سخنانی با بیان اینكه فلسفه بعثت، انسان‌سازی و جامعه‌سازی قرآنی است، گفت: پس از انقلاب اسلامی دشمنان همچون صدر اسلام با جنگ نظامی، اقتصادی، سیاسی و تبلیغاتی مقابل ملت ما صف‌آرایی كرده‌اند، اما مردم ایران با استقامت مثال‌زدنی خود انواع توطئه‌های سلطه‌گران را ناكام گذاشته‌اند.

آقای رئیسی با قدردانی از حماسه‌سازی اخیر مردم در راهپیمایی 22 بهمن، آن را مسئولیتی مضاعف برای كلیه دست‌اندركاران مسائل كشور برشمرد و تأكید كرد: با مشاركت مردم هیچ مشكلی غیرقابل حل نیست و به رهبری و مردم عزیز كشورمان عرض می‌كنیم كه وضع تورمی فعلی را بی‌تردید كنترل خواهیم كرد.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به محاسبات غلط دشمنان درباره ملت ایران از جمله در حوادث پاییز گذشته، تصریح كرد: غربی‌ها تا دیروز مدعی دنبال كردن توافق بودند، اما وقتی ناچار به پذیرش خواسته‌های به حق مردم ایران شدند، با آغاز اغتشاشات میز مذاكره را ترك كردند و با روی آوردن به آشوب، گفتند ادامه كار را در خیابان دنبال می‌كنیم، اما جمهوری اسلامی ایران با حضور عزت‌مندانه و سازنده در مجامع بین‌المللی، منافع ملت را استیفا خواهد كرد.

انتهای پیام/

مرتبط با این خبر

  • چرا بعد از 45 سال از انقلاب هنوز برخی برسركارند؟ | پیشرفت و ادامه انقلاب نیاز به حضور جوانان دارد

  • تحلیل خواندنی درباب ترس استكبار از انقلاب ایران | انقلاب‌های رنگی در ایران از ترس گسترش انقلاب در سایر كشورها بود

  • «بعثت» همه ابعاد سیاسی، اجتماعی و اخلاقی را در بر‌می‌گیرد | توهین به ذخیره‌های مقدس بشریت را بر نمی‌تابیم

  • «مبعث» آغاز گسترش معنویت و گفتمان عدالت در جهان است | بیانات رهبری در جمع مردم آذربایجان را حتما گوش كنید

  • آغاز فعالیت «سرزمین علم و فناوری» در مشهد | مكان های شهری كه اتفاقات تاریخی در آنها رخ داده باید نمادهایی برای روایت تاریخ باشند

  • فعالیت 9000 خانه و موسسه فعال قرآنی در كشور | سنت‌های قرآنی باید در جامعه تبیین شود

  • اجرای طرح بومگردی انقلاب در یزد | بانگ آزادی خواهی جلاد ساواكی در تجمع ضدایرانی نشان از ضعف ما در روایتگری است

  • جهاد تبیین؛ هم نظری، هم بصری | نماد و مجسمه كافی نیست، باید از فیلم، نقاشی، شعر و داستان برای روایت بهره برد

  • شورای فرهنگ عمومی نماد جمهوریت و فرهنگ است | سال آینده رادیو انقلاب بر نشنیده‌های انقلاب در استان‌ها تمركز كند

  • توسل دشمن به تمامی حربه‌ها نشان از ضعف آنها و قدرت ماست