ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

یك كارشناس مسائل بین‌الملل گفت: چه ایران و چه حوزه امپراتوری اسلامی نمی خواستند پا بگیرد چون آنها می دانستند اگر این انقلاب قدرت بگیرد به شدت تكثیر می شود یعنی با نگرانی از تكثیر انقلاب اسلامی با آن مقابله كردند.

محمودرضا شمس دولت آبادی حیدری در گفتگو با برنامه «خیابان انقلاب» رادیو انقلاب اظهار كرد: بعد از جنگ جهانی دوم فاتحان جنگ آمریكا و شوروی سابق، قدرت را بین خود طی یك قواعدی تقسیم كردند و در تمام جنگهایی كه بعد از جنگ جهانی دوم رخ داد چون این قواعد بود هیچ مشكلی پیش نمی آمد.

وی ادامه داد: در طی این دوران كه به آن دوران جنگ سرد می گفتند روابط بین این دو بلوك قرار دادی و تعریف شده بود، قواعدی نوشته شده بود و براساس آن قواعد آنها سعی میكردند نیات و اهداف استعماری خود را پیاده كنند. هر حادثه‌ای و هر قدرت افكنی و هر نقش آفرینی قدرت ها تحت عنوان سازه های سیاسی كشور در چارچوب قواعد بازی قدرت تنظیم شده بود و هیچ‌گاه جنگ بزرگی كه مجر به تغییر حدود یا تغییر توازن قدرت شود اتفاق نمی افتاد، چون همه چیز قراردادی بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه ملی افزود: حتی در جنگ های بزرگی كه در این دوره اتفاق افتاد مثل جنگ ویتنام، كره و یمن، هیچ‌كدام از این كشورها كه سالهای در جنگ ‌فرور رفتند نه تغییر مرز جغرافیایی پیدا كردند نه كشوری از بین رفت، نه كشوری جدیدی به وجود آمد، این ناشی از آن توافق نوشته شد بین بلوك غرب و شرق بود و هر بازی قدرتی در این هندسه تعریف می شد.

دولت آبادی اضافه كرد: در نظام بین الملل از نظر تعادل قوا و ژئوپلتیك دنیا، همواره دو دوره پی در پی وجود دارد، یك دوره ثبات و تعادل و یك دوره بی ثباتی و بی تعادلی. دوره ثبات كه طی می شود دوره گذار پیش می آید كه دوره بی تعادلی است و در پی دوره گذار دوباره دوره ثبات و تعادل پیش می آید.

وی تصریح كرد: حتی بحران موشكی كوبا در چارچوب قواعد این دو بلوك تفسیر می شد، هم بلوك شرق و هم غرب سود می برد. قواعد حاكم بود و برهم نمی خورد. اگر در دوره ثبات اتفاقی بیفتد و دوره ثبات نتواند آن را تحلیل و تفسیر و روشن كنند میگویند این پارادایم دیگر كارایی ندارد، شوروی از نظر اقتصادی روز به روز ضعیفتر می شد و آمریكا قوی تر می شد ولی دلیل نداشت پارادایم تغییر كنند.

این كارشناس مسائل بین‌الملل بیان كرد: در سال 1979 انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید در این سال آقای«مناخیم بگین» نخست وزیر رژیم صهیونسیتی گفت این حادثه یك زلزله است زلزله ای است كه طبعات آن در سنوات آینده روشن می شود، گفته بود در یك افق ده ساله معلوم می شود این زلزله چه خرابی هایی به بار خواهد آورد، چون او جمهوری اسلامی ایران را صددرصد مخالف موجودیت صهیونیست می دید.

دولت آبادی خاطر نشان كرد: در «بالتا» كنفرانس تهران كه در سال 1943 برگزار شد نه انقلاب اسلامی پیش بینی شده بود نه این دو قدرت قادر به حل كردنش بودند. منتهی یك جنگ جهانی اتفاق افتاد تحت عنوان دفاع مقدس، كه بعد از جنگ جهانی دوم جنگ ما با عراق جنگ جهانی سوم بود.

وی افزود: جنگ ایران و عراق یك جنگ جهانی بود چون ما از 28 كشور دنیا اسیر داشتیم، معنایش این است كه همه كشورها هم غرب و هم شرق از عراق پشتیبانی می كردند كه ایران نتواند به قدرت پایدار در منطقه غرب آسیا و خاورمیانه تبدیل شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه ملی بیان كرد: انقلاب ما چنان معادلات بلوك شرق و غرب را بر هم زد كه همزمان با پایان جنگ ما، پایان جنگ سرد هم اعلام می شود، درحالی كه بسیاری تصور می كنند فروپاشی شوروی پایان جنگ سردبود، در حالی كه فروپاشی شوروی در سال 1991 اتفاق افتاد.

دولت آبادی گفت: با پایان جنگ ایران و عراق دنیا متوجه شد یك حادثه ای در هندسه قدرت افتاده كه این قدرت نه به اندازه قدرت شرق و غرب بزرگ است و نه ایران بعد از انقلاب را تبدیل به یك ابر قدرت كرده، یك اتفاقی افتاد كه قابل تفسیر و توضیح نیست، جنس قدرت انقلاب ما با قدرت آنها متفاوت بود، قدرت آنها قدرت سخت و جنس قدرت نرم آنها در حوزه تمدنی خودشان بود.

وی بیان كرد: چون نگاه جدیدی به قدرت در دنیا بود باید حذف می شد چون امكان تفكر این نوع قدرت در سراسر دنیا گسترش یابد این قدرت نرم در حوزه تمدنی قدیم نبود.

عضو هیئت علمی دانشگاه ملی با بیان اینكه اتفاقی كه در انقلاب اسلامی ایران افتاد در حوزه امپراتوری گذشته ایران را به یاد می آورد گفت: چه ایران و چه حوزه امپراتوری اسلامی نمی خواستند پا بگیرد، چون آنها می دانستند اگر این انقلاب قدرت بگیرد به شدت تكثیر می شود، یعنی با نگرانی از تكثیر انقلاب اسلامی با آن مقابله كردند.

دولت آبادی بیان كرد: ثمره این انقلاب این بود یك كشوری با تفكر و مردم خودش حكومتی مردمی تشكیل بدهد، یعنی مردم سالاری دینی به وجود بیاورد. این مردم سالاری دینی ممكن است میوه داشته باشد، میوه و ثمره این انقلاب اگر شكوفا بشود به سرعت در دیگر كشورها همزدات پنداری و گسترش می یابد و اینها نمی خواهند این اتفاق بی افتاد و ثمره و میوه این انقلاب شكوفا بشود.

وی افزود: دشمنان هر چی با جنگ با قدرت سخت با این انقلاب مقابله كردند مثل هرس كردند این نهال بود، یعنی نهال هر چی هرس كنی بزرگ تر و اصلاح می شود ولی اینها با قدرت نرم به مقابله با انقلاب اسلامی آمده اند ،قدرت نرمی كه از جنس خود انقلاب است را بر علیه انقلاب استفاده می كنند به خاطر همین انقلابات رنگی را در ایران راه انداختند.

این استاد دانشگاه بیان كرد: در حوزه نفوذ فرهنگی و شبیخون فرهنگی به درون نظامات انقلابی اسلامی می تازند تا از داخل انقلاب اسلامی ایران را دچار مشكل كنند این یك واقعیت است الان ما در دوره گذار هستیم، یعنی ثبات وجود ندارد و جالب است بدانید یكی دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی بعد از دوره ثبات جنگ سرد كه دوره گذار هست این است كه دیگر قواعد قدیمی كارایی ندارند، یعنی تسحیلات نظامی نمی توانند ضامن قدرت باشد و لزوماً قدرت برتر نیست.

انتهای پیام/

مرتبط با این خبر

  • چرا بعد از 45 سال از انقلاب هنوز برخی برسركارند؟ | پیشرفت و ادامه انقلاب نیاز به حضور جوانان دارد

  • «بعثت» همه ابعاد سیاسی، اجتماعی و اخلاقی را در بر‌می‌گیرد | توهین به ذخیره‌های مقدس بشریت را بر نمی‌تابیم

  • رهبرانقلاب: علت ایران‌هراسی حمایت جمهوری اسلامی از فلسطین است

  • «مبعث» آغاز گسترش معنویت و گفتمان عدالت در جهان است | بیانات رهبری در جمع مردم آذربایجان را حتما گوش كنید

  • آغاز فعالیت «سرزمین علم و فناوری» در مشهد | مكان های شهری كه اتفاقات تاریخی در آنها رخ داده باید نمادهایی برای روایت تاریخ باشند

  • فعالیت 9000 خانه و موسسه فعال قرآنی در كشور | سنت‌های قرآنی باید در جامعه تبیین شود

  • اجرای طرح بومگردی انقلاب در یزد | بانگ آزادی خواهی جلاد ساواكی در تجمع ضدایرانی نشان از ضعف ما در روایتگری است

  • جهاد تبیین؛ هم نظری، هم بصری | نماد و مجسمه كافی نیست، باید از فیلم، نقاشی، شعر و داستان برای روایت بهره برد

  • شورای فرهنگ عمومی نماد جمهوریت و فرهنگ است | سال آینده رادیو انقلاب بر نشنیده‌های انقلاب در استان‌ها تمركز كند

  • توسل دشمن به تمامی حربه‌ها نشان از ضعف آنها و قدرت ماست