ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

محمدجواد تسخیری با بیان اینكه كشور اردن در زمانی نه چندان دور محل فعالیت صدام و اثرگذاری رژیم بعث عراق بود گفت: با حضور رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، امروز این فضا تغییر كرده و مردم اردن به انقلاب اسلامی ایران علاقمند هستند.

به گزارش پایگاه خبری رادیو انقلاب؛ برنامه «مرز پرگوهر» رادیو انقلاب در خصوص محمدجواد تسخیری رایزن پیشین فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در كشورهای اردن و تانزانیا به صورت تلفنی گفتگو كرد.

محمدجواد تسخیری درباره فعالیت‌های سفرای فرهنگی و رایزنان در كشورهای مختلف گفت: طبیعتاً هر كشوری دارای عناصر و ویژگی‌های منحصر به فرد خود است. كشور اردن در زمانی نه چندان دور محل فعالیت صدام و اثرگذاری رژیم بعث عراق بود و به همین جهت فضای ضد ایرانی پر دوره‌ای در این كشور حاكم بود اما با حضور رایزنان فرهنگی این فضا تغییر كرد. این تغییر فضا توسط رایزنان فرهنگی با كمك فلسطینی‌های ساكن این كشور انجام شد.

وی با اشاره به ارتباطاتی كه با روزنامه‌ها رسانه‌های اردن در زمان حضور خود در این كشور داشت، اظهار كرد: این فعالیت‌ها و علاقه رو به گسترش مردم اردن به جمهوری اسلامی ایران باعث عصبانیت رژیم صهیونیستی و آمریكا شد. در این راستا نویسندگان مشهور و اساتید دانشگاهی اقدام به نگارش كتاب‌هایی راجع به انقلاب اسلامی ایران گردند و به این شكل زمینه برای شناخت بیشتر مردم این كشور با ایران اسلامی فراهم شد.

رایزن پیشین فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه تلفنی با رادیو انقلاب در كشورهای اردن و تانزانیا به شرایط مشابه تانزانیا اشاره و بیان كرد: تانزانیا یك كشور بكر در شرق آفریقا است كه همانند كشورهای همسایه خود علاقه ویژه‌ای به انقلاب اسلامی ایران دارند. اساساً در این كشور 4 گروه ایرانی حضور دارند؛ از قدیم بلوچ‌های ایران به تانزانیا مهاجرت كرده بودند و كار تجارت را انجام می‌دهند.

وی افزود: همچنین شیرازی‌ها نیز از گذشته به تانزانیا مهاجرت كردند و حتی حزب حاكم این كشور با شیرازی‌های مقیم ارتباط دارد. حضور مردم ایران در این كشور باعث نزدیك شدن نگاه‌ها و علاقه اهالی تانزانیا به جمهوری اسلامی ایران شده است و به همین خاطر برگزاری برنامه‌های ملی و مذهبی ایران در این كشور همواره به شكل باشكوهی انجام می‌شده است.

مرتبط با این خبر

  • راهپیمایی 22 بهمن در سراسر كشور و 140 نقطه دنیا برگزار می‌شود

  • 1700پروژه همزمان با دهه فجر افتتاح شد

  • افتتاح بیش از هزار پروژه عمرانی و اقتصادی در آذربایجان غربی

  • بوشهر، كارگاه بزرگ عمرانی و اقتصادی/ آغاز عملیات اجرایی بیش از 1800 طرح عمرانی و اقتصادی در دهه فجر امسال

  • ایثارگری بانوان انقلاب و دفاع مقدس الگوی برای سایر زنان جهان

  • اجرای طرح سند بنیادین در آموزش و پرورش جهت شكوفایی و استعداد دانش‌آموزان

  • مركز ملی فضای مجازی آنچنان كه باید كارآمد و كارا نیست / بی قانونی و رها شدگی مهمترین المان در فضای مجازی است

  • كتاب خاطرات فرماندهان عملیات بیت‌المقدس نوشته می‌شود

  • اعتماد ملت به امام خمینی (ره) عامل شكست رژیم شاهنشاهی بود

  • انقلاب در بخش كشاورزی با اجرای پروژه انتقال آب از سرانی به بجنورد