ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

افصحی اظهار كرد: مركز ملی فضای مجازی در هیچ حوزه ای در بحث فضای مجازی نقشی را ندارد. یك بخشی از این به مباحث سیاسی و جهت گیری هایی كه در این موارد وجود دارد برمی گردد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو انقلاب؛ برنامه «مرز پرگوهر» رادیو انقلاب با دكتر افصحی مسئول قرارگاه فعالان فضای مجازی به صورت تلفنی گفتگو كرد.

افصحی با بیان این كه در حال حاضر قوانینی كه مشخصا برای فضای مجازی تعریف شده باشد، نداریم، در عین حال گفت: اكثر قواعد و قوانینی كه دارد با عنوان قوانین فضای مجازی مطرح می شود آن اثرگذاری خودش را ندارد و بیشتر این قوانین مربوط به تجارت الكترونیك و امثالهم است.

وی به اصل قانون گذاری اشاره و اظهار كرد: اگر بپذیریم در كشور در حوزه فضای مجازی، مشكل قانون گذاری داریم آن زمان متوجه می شویم یكی از معضلات اساسی امروز ما كه گرفتارش هستیم و گریبان گیر همه خانواده های ایرانی است، عدم وجود قانون است.

مسئول قرارگاه فعالان فضای مجازی یاد آور شد: چند روز پیش خبری مبنی بر هك شدن یكی از پلتفرم های خدمات آنلاین منتشر شد. این اتفاقات از همان نقاط ضعفی است كه در قانون گذاری به آن توجهی نكردیم و به همین خاطر مشاهده می كنیم شركت های مختلف اطلاعاتشان افشا می شود و قانونی هم نیست كه از حقوق شهروندها در فضای مجازی حمایت كند.

وی متذكر شد: در تمام كشورهای غربی كه خودشان فضای مجازی را باب كردند بلا استثنا همگی به قانون مدار كردن فضای مجازی تاكید دارند. قوانین اتحادیه اروپا در حوزه فضای مجازی به شدت سختگیرانه است در صورتی كه ما در ایران هیچ قاعده و قانونی نداریم.

افصحی در مصاحبه تلفنی با رادیو مقاومت اظهار كرد: گاها یكسری صحبت های سیاسی و رسانه ای می شود كه ما قرار است فضای مجازی را قانون مند كنیم ولی در عمل شاهد هستیم این قرار ها در كف جامعه رخ نمی دهد و هیچ ارگان و مسئولی پاسخگوی اطلاعات هك شده شركت هایی كه در ایران تحت عنوان پلتفرم های دانش بنیان مطرح می شوند و اطلاعات مردم در دسترس شان بوده، نیست كه دیگر این اتفاقات تكرار نشود و یا اتفاق افتاده حقوق شهروندی را برای مردم به كمترین خسارت تبدیل كند.

وی با اشاره به طرح صیانت یا طرح تنظیم مقررات فضای مجازی گفت: در این طرح مشخص است هر ارگان و تشكیلاتی در فضای مجازی به عنوان بخشی از بستر و پلتفرم بزرگی كه وجود دارد چه نقشی باید داشته باشند. یكی از این نقش های مهم برای قانون گذاری در فضای مجازی، مجلس است. بخش مهمتر از مجلس كه می تواند سیاستگذار در حوزه فضای مجازی و قوانین و مقررات آن باشد مركز ملی فضای مجازی است.

مسئول قرارگاه فعالان فضای مجازی با اظهار به این كه متاسفانه مركز ملی فضای مجازی آنچنان كه باید كارآمد و كارا نیست، گفت: مركز ملی فضای مجازی در هیچ حوزه ای در بحث فضای مجازی نقشی را ندارد. یك بخشی از این به مباحث سیاسی و جهت گیری هایی كه در این موارد وجود دارد برمی گردد و بخشی دیگر به نگاه اصیلی كه به بحث قانون گذاری در حوزه فضای مجازی وجود داشته باشد، برمی گردد.

وی متذكر شد: اكثر سیاسیون معتقد هستند كه باید فضای مجازی قانون مدار باشد اما نكته اینجاست چون آقایان قانون مدار كردن فضای مجازی را به ضرر خودشان می دانند، زیاد پی آن را نمی گیرند.

افصحی پذیرش بی قانونی و رها شدگی را به عنوان مهمترین المانی كه در فضای مجازی باید به آن دقت شود، مطرح كرد و گفت: رهبر انقلاب دستور می دهند موضوع فضای مجازی و قانون مدار كردن آن یك موضوع كوتاه مدت است و باید سریع انجام شود. اما متاسفانه هنوز آن قوانین و مقرراتی كه فضای مجازی كه لازم دارد را نداریم. حتی ساده ترین قوانینی كه می توانیم داشته باشیم و در خصوص محتواهای ناسالمی كه در اختیار نواجوان ها و جوان ها و كودكان قرار می گیرد جرم انگاری كند وجود ندارد.

وی افزود: این قوانین حتی برای پلتفرم های داخلی نیز هیچ قواعد و قانونی حتی برای كودكان در نظر نگرفته است و كودكان و نوجوانان به راحتی به محتواهای ناهنجار دسترسی دارند.

گفتنی است؛ شما مخاطبان ارجمند رادیو انقلاب میتوانید برنامه «مرزپرگوهر» رادیو انقلاب را شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 تا 21:00 روی موج اف ام ردیف 95,5 مگاهرتز و یا از طریق نرم افزار كاربردی ایران صدا دنبال كنید. همچنین سامانه پیامكی 30000955 آماده دریافت پیامك‌های مخاطبان فهیم رادیو انقلاب است.

خبرنگار: خانم جودكی

مرتبط با این خبر

  • راهپیمایی 22 بهمن در سراسر كشور و 140 نقطه دنیا برگزار می‌شود

  • 1700پروژه همزمان با دهه فجر افتتاح شد

  • افتتاح بیش از هزار پروژه عمرانی و اقتصادی در آذربایجان غربی

  • بوشهر، كارگاه بزرگ عمرانی و اقتصادی/ آغاز عملیات اجرایی بیش از 1800 طرح عمرانی و اقتصادی در دهه فجر امسال

  • ایثارگری بانوان انقلاب و دفاع مقدس الگوی برای سایر زنان جهان

  • اجرای طرح سند بنیادین در آموزش و پرورش جهت شكوفایی و استعداد دانش‌آموزان

  • وقتی صدام در اردن هم از جمهوری اسلامی ایران شكست می‌خورد

  • كتاب خاطرات فرماندهان عملیات بیت‌المقدس نوشته می‌شود

  • اعتماد ملت به امام خمینی (ره) عامل شكست رژیم شاهنشاهی بود

  • انقلاب در بخش كشاورزی با اجرای پروژه انتقال آب از سرانی به بجنورد