ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

امدادگر زمان دفاع مقدس گفت: حماسه‌آفرینی‌های زنان در دوران دفاع مقدس، برگ زرینی در تاریخ ایران اسلامی است. رشادت‌ها و فداكاری‌های این بانوان، الگویی برای نسل‌های آینده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو انقلاب، شهناز اشكیان امدادگر زمان دفاع مقدس در گفتگو با برنامه « ایران دخت» رادیو انقلاب، به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار كرد: حضور پرشور زنان در تظاهرات انقلاب اسلامی، و در دفاع مقدس امروز الگوی برای زنان سایر كشورهای آزادی خواه است.

وی ادامه داد : در آن زمان، زنان دوشادوش مردان در راهپیمایی‌ها شركت می‌كردند و برای پیروزی انقلاب تلاش می‌كردند. بعد از پیروزی انقلاب نیز، با شروع جنگ تحمیلی، زنان بار دیگر در صحنه حاضر شدند و از رزمندگان در جبهه‌ها پشتیبانی كردند."

امدادگر زمان دفاع مقدس در ادامه به اولین اعزام خود به جبهه در سال 1360 اشاره كرد و گفت: "من در آن زمان 15 ساله بودم و به عنوان امدادگر به جبهه كردستان اعزام شدم. در بیمارستان الله اكبر مریوان به مجروحان جنگی رسیدگی می‌كردیم."

اشكیان با بیان خاطراتی از آن دوران، تصریح كرد: "یكی از اقداماتی كه ما انجام میدایم، كمك به مردم روستاهای كردستان بود كه بسیار محروم بودند می‌رفتیم صبح می‌رفتیم تا قبل از غروب آفتاب برمیگشتیم چون گروهك‌های ضدانقلاب كومله و دمكرات مین گذاری و كمین میكردند برای همین ما مجبور قبل از غروب برگردیم.

وی در ادامه به نقش امام خمینی (ره) در تشویق زنان به حضور در جبهه‌ها اشاره كرد و گفت: "امام خمینی (ره) فرمودند كه دفاع بر هر مرد و زن مسلمان واجب است. این فرمان امام، انگیزه‌ای قوی برای زنان بود تا در جبهه‌ها حاضر شوند و از كشور خود دفاع كنند."

امدادگر زمان دفاع مقدس با اشاره به حضور پدر و سه برادرش در جبهه، بیان كرد: "تمام اعضای خانواده من در جنگ حضور داشتند. پدرم شیمیایی شد، یك برادرم شهید شد، یك برادرم جانباز شد و برادر دیگرم نیز شیمیایی شد. من خودم نیز از ناحیه ریه شیمیایی شدم."

اشكیان تصریح كرد: پدر و برادرانم در جبهه بودند اجازه نمی‌دادند من بروم میگفتند ما اگر زخمی یا كشته یا اسیر بشویم مشكلی نیست ما می رویم تا از ناموسمان دفاع كنیم و شما در آسایش باشید.

وی ادامه داد: ولی وقتی امام فرمودند كه دفاع بر مرد و زن مسلمان واجب است و چون خانواده ما هم خانواده مذهبی و مقلد امام بودند برای همین اجازه دادن كه منم جبهه برم.

امدادگر زمان دفاع مقدس افزود: مادرم پشت جبهه ها فعالیت میكرد، هم وظیفه خودش میدانست كه برای جبهه كار بكند و با چرخ خیاطیش از صبح تا شب در مسجد محله برای رزمنده ها لباس ملافه می دوخت و گاهی مواد غذایی بسته بندی می كردند.

در پایان با تأكید بر نقش زنان در دفاع مقدس، گفت: "زنان در دوران دفاع مقدس با ایثار و فداكاری خود، نقش مهمی در پیروزی ایران در جنگ داشتند. امروز نیز باید یاد و خاطره شهدا و ایثارگران را گرامی بداریم و از رشادت‌های آنها درس بگیریم.

گفتنی است؛ شما مخاطبان ارجمند رادیو انقلاب می‌توانید برنامه «ایراندخت» رادیو انقلاب را شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 تا 11:30 روی موج اف ام ردیف 95,5 مگاهرتز و یا از طریق نرم افزار كاربردی ایران صدا دنبال كنید. همچنین سامانه پیامكی 30000955 آماده دریافت پیامك‌های مخاطبان فهیم رادیو انقلاب است.

خبرنگار: آقای طوسی

مرتبط با این خبر

  • راهپیمایی 22 بهمن در سراسر كشور و 140 نقطه دنیا برگزار می‌شود

  • 1700پروژه همزمان با دهه فجر افتتاح شد

  • افتتاح بیش از هزار پروژه عمرانی و اقتصادی در آذربایجان غربی

  • بوشهر، كارگاه بزرگ عمرانی و اقتصادی/ آغاز عملیات اجرایی بیش از 1800 طرح عمرانی و اقتصادی در دهه فجر امسال

  • اجرای طرح سند بنیادین در آموزش و پرورش جهت شكوفایی و استعداد دانش‌آموزان

  • مركز ملی فضای مجازی آنچنان كه باید كارآمد و كارا نیست / بی قانونی و رها شدگی مهمترین المان در فضای مجازی است

  • وقتی صدام در اردن هم از جمهوری اسلامی ایران شكست می‌خورد

  • كتاب خاطرات فرماندهان عملیات بیت‌المقدس نوشته می‌شود

  • اعتماد ملت به امام خمینی (ره) عامل شكست رژیم شاهنشاهی بود

  • انقلاب در بخش كشاورزی با اجرای پروژه انتقال آب از سرانی به بجنورد