ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

مدیركل فرهنگی و هنری وزارت آموزش‌ و پرورش گفت: فرهنگیان و دانش‌آموزان در دهه مبارك فجر با شعار «انقلاب اسلامی، بالنده و مقتدر چون كوه استوار» برای ترویج روحیه ایثار، جهاد، شهادت و تكریم شهدا و توجه به افزایش آگاهی و اقناع نسل جوان نسبت به م

علی رمضانی درباره اهداف و برنامه های بزرگداشت دهه مبارك فجر در چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در آموزش و پرورش اظهار داشت: بزرگداشت ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی، مقطع رهایی ملت ایران و پاسداشت این انقلاب كبیر و بازآفرینی نقش مردم اهمیت بسیاری دارد.

وی افزود: همچنین باید زمینه حضور و مشاركت پرشور مجازی و میدانی فرهنگیان و دانش آموزان سراسر كشور در امر برنامه ریزی و برگزاری با شكوه ایام دهه مبارك فجر فراهم شود.

مدیر كل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش درباره سیاست‌های محتوایی در بزرگداشت دهه فجر خاطرنشان كرد: زمینه سازی برای رشد و تعالی و بسط پیام گفتمان انقلاب اسلامی و تبیین و ترویج آرمان ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی برگرفته از اسلام ناب محمدی و محور قرار دادن اندیشه‌ها و دیدگاه‌های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری مورد توجه قرار گرفته است.

رمضانی یادآورشد: ترویج روحیه ایثار، جهاد، شهادت و تكریم شهدای دفاع مقدس، شهدای هسته‌ای، شهدای علم و فناوری، شهدای مدافع حرم و سلامت و توجه به افزایش آگاهی و اقناع نسل جوان نسبت به ماهیت، اهداف و كاركردهای انقلاب اسلامی از دیگر سیاست‌های محتوایی بزرگداشت دهه فجر است.

وی عنوان كرد: بیان دستاوردها، پاسخگویی به شبهات و توجه به عوامل آسیب‌زننده به نظام اسلامی و ترفندهای فتنه گران و دشمنان علیه جمهوری اسلامی و راه‌اندازی پویش‌ها و زمینه سازی برای حضور ومشاركت گسترده مردم در صحنه‌های مختلف انقلاب به ویژه در فضای مجازی و شبكه‌های اجتماعی و محور قرار دادن موضوعات و توصیه‌های مورد تاكید و ادبیات بیانیه گام دوم انقلاب در ترویج گفتمان انقلاب اسلامی مورد تاكید قرار گرفته است.

مدیركل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش درباره سیاست‌های اجرایی در بزرگداشت دهه فجر توضیح داد: حمایت از برنامه‌های فراگیر و جهت دهی به سوی توسعه، تقویت و تحكیم همبستگی ملی، وحدت و انسجام اسلامی و زمینه سازی برای ظهور و بروز خلاقیت‌ها و حمایت‌ از ایده‌های نو در فضای مجازی و شبكه‌های اجتماعی و فراهم سازی شرایط و استقبال از نگاه انتقادی به بزرگداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در راستای شناخت كمبودها و نیازها و تلاش برای بهبود كمی و كیفی تعظیم شعائر انقلابی از دیگر موارد مورد توجه است.

رمضانی ادامه داد: بسترسازی برای حضور هرچه بیشتر جوانان ونوجوانان در برگزاری بزرگداشت و توسعه‌ برنامه‌های مدارس و افزایش فضای شادی و نشاط اجتماعی در ایام دهه فجر و تلاش جدی در روایتگری انقلاب و تحقق تبلیغات شفاهی و مجازی نیز مورد توجه آموزش و پرورش است.

وی به ترویج روحیه جهادی و خلاقانه در حوزه‌های فرهنگی و مناسبت‌های اجتماعی تاكید كرد و گفت: بستر سازی برای حضور نیروهای انقلابی، معتقد، توانمند و دلسوز در بزرگداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی صورت گرفته است.

مدیركل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش درباره سیاست‌های رسانه‌ای بزرگداشت ایام مبارك دهه فجر اظهار داشت: اطلاع رسانی و پوشش خبری مناسب در شبكه‌های اجتماعی، ارتباط و تعامل با رسانه‌ ملی و استانی و منطقه‌ای، نشر و بازنشر فیلم، نماهنگ درباره تاریخ، حوادث، دستاوردها و رویدادهای انقلاب اسلامی، بهره‌گیری از شیوه‌های نوین ارتباطی و تبلیغی و انتقال هنرمندانه و خلاقانه پیام انقلاب با بهره گیری مناسب از هنرهای اصیل و سازنده مورد توجه قرار گرفته است.

رمضانی یادآورشد: امیدآفرینی و حمایت‌گری، بصیرت افزایی، دشمن شناسی، وحدت و همبستگی، خودباوری واعتماد به نفس و طراوت بخشی در برنامه‌ها از جمله رویكردها و محورهای فرهنگی و تبلیغی در بزرگداشت ایام دهه فجر است.

وی افزود: برنامه ریزی مناسب جهت تشكیل كمیته‌های بزرگداشت مناسبت‌ها در سطح مناطق و مدارس كشور به صورت مجازی و در صورت مغایرت نداشتن با دستورالعمل‌ها در ایام دهه فجر به صورت مدیریت شده حضوری صورت گرفته است.

مدیركل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان كرد: زنگ انقلاب در روز 12 بهمن ماه همزمان با لحظه تاریخی ورود بنیانگذار انقلاب اسلامی به میهن عزیزمان در مدارس نواخته شد.

رمضانی ادامه داد: همچنین از حداكثر ظرفیت‌ها به ویژه تشكل‌ها و شوراهای دانش آموزی و كانون‌های فرهنگی و تربیتی استفاده شد و حمایت‌های لازم از فعالیت‌ و برنامه‌های این تشكل‌ها از جمله فعال‌سازی نمایشگاه مجازی مدرسه انقلاب در گروه‌های فعال مدارس دوره متوسطه، پویش یاوران انقلاب سازمان دانش آموزی و برنامه‌ها و فعالیت‌های بسیج دانش‌آموزی و جوانان هلال احمر براساس دستورالعمل‌های اجرایی تشكل‌ها نیز صورت گرفته است.

وی افزود: آموزش و پرورش در این مدت از برنامه‌ریزی، هماهنگی و پشتیبانی لازم از برنامه‌ها و فعالیت‌های كمیته فرهنگیان و دانش آموزی حمایت كرده و به تبیین نقش ارزنده و موثر معلمان و فرهنگیان در پیروی و تداوم انقلاب اسلامی و تربیت آینده سازان پرداخته است.

این مسوول در وزارت آموزش و پرورش یادآورشد: همچنین برنامه ریزی شده تا نمایش و سرودهای دانش‌آموزی متناسب با ایام دهه مبارك فجر با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اجرا شود و همچنین نشست‌هایی برای پاسخ به سوالات و شبهات دانش آموزان برگزار شود.

رمضانی درباره اقدامات اجرایی برای بزرگداشت ایام دهه فجر در مدارس اظهار داشت: راه‌اندازی هزاران كانال و گروه در مدارس از طریق پیام رسان شاد و انعكاس برنامه‌ها و دستاوردهای چهل ساله انقلاب، برگزاری طرح ملی لاله‌های روشن، 40 هزار یادواره، 40 هزار شهید و 40 هزار مدرسه در روز 16 بهمن از مهم‌ترین برنامه‌های مدارس در این ایام است.

وی عنوان كرد: برگزاری پرسمان‌های دینی و مذهبی در مدارس كشور، فضاسازی، زیبا سازی و تبلیغات محیطی در مدارس و ادارات آموزش و پرورش، برگزاری نشست‌ها و گفتمان‌های دانش‌آموزی با موضوع پاسخ به سوالات و شبهات در فضای مجازی، پخش سرود و آهنگ‌های انقلابی در زنگ‌های تفریح مدارس و شبكه شاد نیز از دیگر اقدامات اجرایی در مدارس است.

مدیركل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش گفت: همچنین در این ایام دوره آموزش الكترونیكی آشنایی با افكار و اندیشه‌های امام خمینی(ره) ویژه دانش آموزان و فرهنگیان برگزار می‌شود و بیانیه گام دوم انقلاب توسط دانش آموزان تبیین و بازخوانی می‌شود.

رمضانی اظهار داشت: پویش یك میلیون ختم قرآن توسط دانش آموزان در مدارس سراسر كشور و واگذاری مسوولیت‌ها به دانش آموزان با محوریت شوراهای دانش آموزی صورت می‌گیرد.

وی به تجلیل از دانش آموزان برگزیده علمی، قرآنی، ورزشی، فرهنگی و هنری در مدارس اشاره كرد و گفت: اجرای برنامه نهضت روشنگری در 15 هزار مدرسه متوسطه دوم و پویش من سلیمانی‌ام و ارسال حدود 6 هزار عكس نوشته در شبكه‌های داخلی توسط دانش آموزان و امضای طومار من پاسدار افتخاری هستم، پویش كتابخوانی مدرسه انقلاب با معرفی كتاب‌های منتخب نیز در مدارس اجرا می‌شود.

به گزارش ایرنا، «زنگ انقلاب» همزمان با آغاز دهه مبارك فجر و چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی صبح سه شنبه 12 بهمن ماه توسط فرزند شهید مدافع سلامت در دبستان دخترانه ایمان در محله هرندی تهران نواخته شد. همزمان با این مراسم زنگ انقلاب در مدارس سراسر كشور نیز به صدا درآمد.

دانش آموز ستاره رضایی راد كه زنگ انقلاب را به صدا درآورد، فرزند مدافعان سلامت است كه پدر و مادر وی هر دو بر اثر كرونا جان خود را از دست داده اند.

این مراسم همزمان با سالروز ورود تاریخی امام خمینی (ره) به كشور و در نخستین روز از دهه مبارك فجر برگزار شد. مراسم زنگ انقلاب امسال با توجه به شیوع ویروس كرونا و تعطیلی بیشتر پایه‌های تحصیلی به صورت زنده از شبكه آموزشی «شاد» نیز پخش شد.

مرتبط با این خبر

  • چرا بعد از 45 سال از انقلاب هنوز برخی برسركارند؟ | پیشرفت و ادامه انقلاب نیاز به حضور جوانان دارد

  • تحلیل خواندنی درباب ترس استكبار از انقلاب ایران | انقلاب‌های رنگی در ایران از ترس گسترش انقلاب در سایر كشورها بود

  • «بعثت» همه ابعاد سیاسی، اجتماعی و اخلاقی را در بر‌می‌گیرد | توهین به ذخیره‌های مقدس بشریت را بر نمی‌تابیم

  • رهبرانقلاب: علت ایران‌هراسی حمایت جمهوری اسلامی از فلسطین است

  • «مبعث» آغاز گسترش معنویت و گفتمان عدالت در جهان است | بیانات رهبری در جمع مردم آذربایجان را حتما گوش كنید

  • آغاز فعالیت «سرزمین علم و فناوری» در مشهد | مكان های شهری كه اتفاقات تاریخی در آنها رخ داده باید نمادهایی برای روایت تاریخ باشند

  • فعالیت 9000 خانه و موسسه فعال قرآنی در كشور | سنت‌های قرآنی باید در جامعه تبیین شود

  • اجرای طرح بومگردی انقلاب در یزد | بانگ آزادی خواهی جلاد ساواكی در تجمع ضدایرانی نشان از ضعف ما در روایتگری است

  • جهاد تبیین؛ هم نظری، هم بصری | نماد و مجسمه كافی نیست، باید از فیلم، نقاشی، شعر و داستان برای روایت بهره برد

  • شورای فرهنگ عمومی نماد جمهوریت و فرهنگ است | سال آینده رادیو انقلاب بر نشنیده‌های انقلاب در استان‌ها تمركز كند