ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

اگر علاقمندید تا درباره فرهنگ و تمدن سایر کشورها و شباهت ها و تفاوتهای میان اونها بیشتر بدونید و میزان شناخت خودتون از سایر کشورها و فرهنگ هاشون رو محک بزنید، خوندن این کتاب رو به شما پیشنهاد می کنم .

نویسنده: مصطفی پورمحمدی

اگر علاقمندید تا درباره فرهنگ و تمدن سایر کشورها و شباهت ها و تفاوتهای میان اونها بیشتر بدونید و میزان شناخت خودتون از سایر کشورها و فرهنگ هاشون رو محک بزنید، خوندن این کتاب رو به شما پیشنهاد می کنم .

کتاب به ایران خوش آمدیدمجموعه ای از گفت و گوی های دکتر شهاب اسفندیاری با اندیشمندان و هنرمندانی از جهان امروزه که البته این مجموعه به تلاش و همت مصطفی پورمحمدی گردآوری شده و انتشارات سروش اونرو به چاپ رسونده.

شهاب اسفندیاری به‌عنوان یکی از استادان برجسته رشته سینما و تلویزیون، در تابستان سال 1398 به دعوت مصطفی پورمحمدی (تهیه کننده )در برنامه تلویزیونی خیلی دور، خیلی نزدیک ؛ با مهمانان فاضل و هنرمندان کشورهای گوناگون جهان، مصاحبه‌های مفصل پنجاه دقیقه‌ای به زبان انگلیسی برگزار کرد.

ناگفته نمونه که این برنامه به گونه‌ای تحسین برانگیز درخشید. کتاب حاضر مجموعه گفتگوها ییست که در این برنامه مطرح شده و در واقع برنامه خیلی دور،خیلی نزدیک پل ارتباط فرهنگ‌ها و تمدن‌ها بود و هدف از اون دستیابی به گفت‌وگوهایی همدلانه و جذاب با هدف واکاوی شباهت‌ها و اختلاف‌ها بین تفکرات مختلف به ظاهر دور از هم و در واقع نزدیک به هم بود .

در حین مطالعه این کتاب می‌تونیم، بسنجیم که برداشت‌ها ی ما درباره فرهنگ کشورهای رقیب تا چه اندازه درست یا غلطه و تا چه حد با واقعیت فرهنگ‌های دیگر مطابقت داره. این کتاب تلاش میکنه تا عظمت فرهنگ ایران و قدرت مفاهمه اهالی فکر و فرهنگ آن با هنرمندان و اندیشمندان دیگر ملل رو نشان بده و درک بهتری از مشابهت‌ها و ریشه‌های مشترک فرهنگ‌های بشری ایجاد کنه ؛ در حقیقت تلاشیست برای نشان دادن امکان همزیستی و صلح و مفاهمه بین تمدن‌ها و ملتها .

در قسمتی از کتاب آمده که ایران‌شناس بزرگ، اولریش مارزلف در گفت‌وگوی خود اشاره می‌کنه، حتی داستان‌ها و مثل‌های مشترک فراوانی هنوز میان فرهنگ عامه ایرانی و فرهنگ‌های عامه اروپایی وجود دارد که ما از وجود آنها در سوی دیگر عالم بی‌خبریم و انگار مشرق زمینی در دل مغرب زمین وجود داره.

تمام این یادگارهای تاریخی، امکانات و ابزارهایی برای دوستی و همزیستی ست که مانند میراثی گرانقدر به بشر امروز رسیده و شاید توجه و شناخت اونها بتونه درک بهتری از امکان مفاهمه و همدلی بین ملت‌ها، با حفظ مرزهای اعتقادی، ایجاد کنه

این گفت‌وگوها از دو جنبه جالب توجه و متفاوته اول اینکه برخلاف معمول گفتگو ها با مهمانان خارجی محوریت سیاسی نداره و از دریچه فرهنگه دیگه اینکه دکتر شهاب اسفندیاری، میزبان برنامه، با اطلاع از پیشینه هنری و پژوهشی مهمانان، بنا را بر همدلی گذاشته و تلاش کرده وارد دنیای مهمان بشه و با زاویه نگاه او همراهی کنه . مهمانانی که از طیف وسیعی بودن و از متخصصان رشته‌های هنری و پژوهشگران علوم انسانی و اجتماعی؛ و البته، هنرمندان در این مجموعه گفتگوها اکثریت غالب رو تشکیل میدن ،از مایکل دودوک دویت، کارگردان مشهور پویانمایی (انیمیشن) اهل هلند تا برونو بتاتی، تهیه کننده سینمای شیلی. بنابراین موضوعات گفت‌وگو هم همینقدر متنوع و رنگارنگ شده و مطالب تازه و خوندنی فراونی در اون وجود داره و همینطور اطلاعات ارزشمندی برای دانشجویان و پژوهشگران در اون گنجونده شده.

خوندن کتاب به ایران خوش آمدید را به کسانی که به برنامه‌های گفت‌وگو محور و چالشی با موضوع تقابل فرهنگ‌ها علاقه دارن، پیشنهاد می‌کنم و امیدوارم که این مجموعه را از دست ندن

مرتبط با این خبر

  • الگوی رهایی

  • چهل سال بعد

  • جلوه‌ای از نور

  • گام به گام با انقلاب 2

  • گام دوم انقلاب

  • شعر و انقلاب

  • اجتهاد و نوآوری فکری از دیدگاه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

  • گام‌ به گام با انقلاب 1

  • کتاب انقلاب تصور ناپذیر در ایران

  • فوکو در ایران