ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

بازخوانی تاثیر انقلاب اسلامی در عرصه جهانی ، اثریست از شبکه رادیویی گفت و گو که انتشارات سروش اونرو به چاپ رسونده.

نویسنده: شبکه رادیویی گفت و گو

کتاب الگوی رهایی: بازخوانی تاثیر انقلاب اسلامی در عرصه جهانی ، اثریست از شبکه رادیویی گفت و گو که انتشارات سروش اونرو به چاپ رسونده.

کتابی که قصد دارم اونرو به شما معرفی کنم ،به دنبال بررسی و بازخوانی دستاوردهای انقلاب اسلامی ایرانه که بعنوان بزرگترین انقلاب قرن به رهبری آیت الله خمینی به وقوع پیوست .

این کتاب بر یکی از جنبه های انقلاب شکوهمند اسلامی ،یعنی تکوین نفوذ راهبردی اندیشه امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی در سراسر جهان و نتایج آن در پیشبرد اهداف بنیادین انقلاب اسلامی ایران تمرکز کرده و تاثیرات انقلاب را بر جهان اسلام، حوزه آسیای مرکزی و قفقاز، اروپا، شرق آسیا، شبه قاره هند، جهان عرب و کشورهای همسایه ی ایران مورد مطالعه قرار داده.

کتاب الگوی رهایی شامل این سر فصل هاست: جایگاه انقلاب اسلامی در نظام روابط بین‌الملل ،جایگاه انقلاب اسلامی ایران در سطح جهان ،جایگاه انقلاب اسلامی در جهان اسلام ومطالعات موردی پیرامون تاثیر انقلاب اسلامی در عرصه منطقه‌ای و جهانی و نیز مطالعات موردی پیرامون تاثیر انقلاب اسلامی بر جهان عرب

در مقدمه کتاب آمده که انقلاب اسلامی ایران در عصر امام خمینی (ره ) الگوی بی بدیلی را ارائه کرد که هم هیچ انگاری معنوی مدرنیسم و هم هیچ انگاری معرفتی پسامدرنیسم را نفی کرد و به آدم شدن و اخلاقی کردن جوامع اسلامی با توجه به ماهیت فراملی دین مبین اسلام همت گمارد.

در بخش هایی از کتاب چنین آمده که :

ظرفیت فرهنگی انقلاب، اون دسته از دیدگاه ها درباره رخداد انقلاب اسلامیست که هدف اصلی انقلابی ها را تحکیم اسلام و تشکیل جمهوری اسلامی و ورود معنویت به صحنه سیاست دانسته و از جمله دلایل حادث شدن وقوع انقلاب در ایران رو در جهت مبارزه با رژیم پهلوی که به مبارزه با مظاهر اسلامی و فرهنگ اسلامی جامعه ایران پرداخته بود ، می دونه .همچنین بر نقش ایدئولوژی تشیع، چه از نظر مفاد درونی آن، یعنی ماهیت ضد ظلم و عدالت خواهی این ایدئولوژی و چه از نظر نقش مراسم آن مانند نقش روزهای تاریخی تاسوعا و عاشورا و عید فطر و نقش مراسم بزرگداشت شهدا و چه نقش نهضت ها و قیام های تاریخی شیعیان تاکید و به نقش رهبری مذهبی امام خمینی (ره) و ساختارهای مذهبی جامعه مانند نقش روحانیت و مساجد در تدوین راهبرد و تاکتیک های حرکت انقلابی و بسیج و به صحنه آوردن توده ها اشاره کرده.

انقلاب اسلامی ایران به صورت فرهنگی شروع شد و فرهنگی تداوم پیدا کرد و باید به صورت فرهنگی نیز آینده خودش را ترسیم کنه. نگاه دوم اینکه در فرهنگ انقلاب اسلامی مردم موضوعیت دارن و پل نیستند که از روی آن ها رد بشیم. خودشان موضوعیت دارند. بنابراین، در تداوم انقلاب اسلامی ایران هم باید به مردم تکیه کرد.

حتی در بعد بین المللی می شه به ملت ها تکیه کرد. تنها از راه دولتی نمی شه، بلکه باید روش های غیردولتی را پیدا کرد که اکنون هم در دنیا خیلی معمول است و ما باید به این سمت برویم. نکته سومی که باید در جمع بندی گفته بشه اینکه به هیچ وجه نباید از آرمان های بشردوستانه و جهانی عقب نشینی کرد؛ زیرا اساس این آرمان ها دینی و جهانی متوجه ملت های جهانه و مخاطب اون، ملت های مظلوم و ستمدیده هستن و رسالت جهانی ملت ایران هم دقیقا در این تعریف می شه که از این آرمان ها به هیچ وجه عقب نشینی نکنه.

در بخش دیگری از کتاب درباره جاذبه انقلاب اسلامی نوشته شده که انقلاب اسلامی ایران به گونه ایست که مخاطب آن مذهبی خاص یا فرقه ای یا حتی ملتی خاص نیست بلکه مخاطب آن کل بشریت است و علت اونرو ،این جمله می داند که از رهبر کبیر انقلاب نقل کرده ،« من آمده ام تا کرامت شما را به شما برگردانم ».کرامت انسانی که امام عنوان کردند در انقلاب کبیر فرانسه نیز مطرح شد و به همین جهته که انقلاب فرانسه همچنان در ادبیات جهان وجود داره و کسی اونرو از یاد نمی بره.

مجموعه مطالبی که در کتاب آمده اثری علمی و غنی برای مخاطبان عام و خاص پدید آورده که می تونه به شکلی ویژه مورد بهره برداری دانش پژوهان علوم سیاسی، مطالعات منطقه ای و روابط بین الملل و دانشجویان و اساتید مطالعات انقلاب اسلامی و عموم افراد جامعه قرار بگیره.

***

جیمز راسل میگه هدف حقیقی کتابها اونه که ذهن را به دام فکر کردن بیندازه .

مرتبط با این خبر

  • چهل سال بعد

  • به ایران خوش آمدید

  • جلوه‌ای از نور

  • گام به گام با انقلاب 2

  • گام دوم انقلاب

  • شعر و انقلاب

  • اجتهاد و نوآوری فکری از دیدگاه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

  • گام‌ به گام با انقلاب 1

  • کتاب انقلاب تصور ناپذیر در ایران

  • فوکو در ایران