ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

رئیس تشریفات دربار پهلوی می‌گوید: «10 روز مانده به سفر، اثاث ملكه فرح بسته‌بندی شد و پیش از هر چیز جواهرات ملكه در صندوق‌هایی كه از یك موسسه خارجی خریداری شده و از نظر امنیتی به آن اطمینان فراوان بود، بسته‌بندی شد».


به گزارش خبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس، امیراصلان افشار، دیپلمات مشهور دوران پهلوی و آخرین رئیس تشریفات دربار بود. او با 30 سال سابقه حضور در وزارت امور خارجه، كسب مقام سفیر در ایالات متحده آمریكا، آلمان (غربی) و اتریش و تصدی كرسی ریاست شورای حكام آژانس بین المللی انرژی اتمی، سابقه بسیاری در وفاداری به محمدرضاشاه داشت. او همراه با شاه از ایران فرار كرد و تا آخر عمرش در فرانسه بود و در نهایت روز 30 بهمن‌ماه 1399 در 101 سالگی مُرد.

اعلیحضرت، شخصاً جواهرات را جمع می‌كردند

او در كتاب «سروها در باد» با اشاره به واپسین روزهای حضور شاه در ایران به تدارك سفر قریب‌الوقوع خاندان سلطنتی اشاره كرده و می‌گوید: «10 روز مانده به سفر، به دستور شاه تدارك سفر را دیدیم. اول از همه اثاث ملكه فرح بسته‌بندی شد و پیش از هر چیز جواهرات ملكه در صندوق‌هایی كه از یك موسسه خارجی خریداری شده و ازنظر امنیتی به آن اطمینان فراوان بود بسته‌بندی شد...»

وی بدون آن كه به میزان این ثروت اشاره كند، ادامه می‌دهد: «كار ما در دربار نظارت بر بسته‌بندی اثاث بود. اعلی‌حضرت و شهبانو صورت اثاثی را كه قرار بود با خود ببرند می‌دادند و من براساس آن سیاهه به خدمتكاران مطمئن دستور می‌دادم، آنها را دقیقاً بسته‌بندی كنند.»

این عضو دربار پهلوی ادامه می‌دهد: «سرانجام روز خداحافظی فرا رسید. وسایل قبلاً در دو هواپیمای بوئینگ قرار گرفته بود. اعلی‌حضرت شخصاً جواهرات را جمع می‌كردند و در این كار خانم لوئیز قطبی ندیمه پارمیس علم و لیلی امیرارجمند ایشان را یاری می‌دادند.»

به گزارش فارس، دو روزنامه آمریكایی و انگلیسی نیویورك‌تایمز و فایننشال تایمز در افشاگری‌های 44 سال اخیر خود به ارقام تكان‌دهنده دزدی خاندان پهلوی و مدیران ارشد رژیم طاغوت اشاره كرده‌اند و فقط میزان پول‌هایی را كه آنان با خود برده‌اند، بالغ بر 40 میلیارد دلار تخمین زده‌اند.روزنامه‌ نیویورك‌تایمز در دهم ژانویه 1979 با استناد به گفته منابع بانكی جهانی نوشت كه مبلغی بین 2 تا 4 میلیارد دلار فقط در طول دو سال آخر حكومت پهلوی از سوی خانواده سلطنتی ایران به آمریكا منتقل شده است. روزنامه «فایننشال‌تایمز» نیز در سال 1391 به بهانه وقوع انقلاب‌های عربی، میزان دارایی‌های خارج شده توسط محمدرضا پهلوی را 35 میلیارد دلار اعلام كرد. این در حالی است كه 130 میلیون دلار نیز توسط هفت مدیر ارشد كشور از ایران خارج شده است.

پایان پیام/

مرتبط با این خبر

  • آیت‌الله جنتی: دهه فجر فرصت تعمیق وحدت در كشور است

  • رحمانی: قلم جلال آل‌احمد به عنوان ادبیات انقلاب، حساسیت ساواك را برانگیخت

  • فرمانده كل سپاه : امام خمینی(ره) اعتبار ملی و مذهبی را به ملت ما بازگرداند

  • 5 ویژگی سیاست‌ورزی در مكتب امام خمینی(ره)

  • شهردار تهران: مولود انقلاب اسلامی، خودباوری مبتنی بر عقلانیت و معنویت است

  • فرزند كدام شهید در 12 بهمن به امام خیر مقدم گفت؟/ خفقان پهلوی برای كودكان 12 ساله

  • سرلشكر باقری: شاعران حوزه دفاع مقدس و مقاومت، پیشگامان جهاد تبیین هستند

  • ایران عضو سازمان توسعه زنان سازمان همكاری اسلامی می‌شود

  • نقش مباشر و تسهیل‌گر دولت در ساخت مسكن

  • رئیس ستاد مركزی دهه فجر: «ایران استوار، 44 سال افتخار» شعار دهه فجر امسال/ اجرای 60 هزار برنامه مشترك استانی و ملی